DDC Váci cementgyár – gyárlátogatás 2024.03.05.

Összeállította: Szilágyi-Tisza Ágnes

A gyár általános bemutatása:

Tavaly volt a gyár fennállásának 60 éves évfordulója. Évente 1 millió tonna a termelés, bár napjainkban politikai és gazdasági okok miatt csak 50-60%-os. A dolgozói létszám cca. 100 fő.

A cementgyártáshoz szükséges mészkő alapanyagot a Naszály hegyből bányásszák. Az ott lévő ásványi anyag vagyon ~140 millió tonna, mely kb. 140-150 évre elegendő.

A cementgyártás fő alapanyagai a mészkő és az agyag. A mészkövet évente egy ~15-25-30 tonnás fúrás utáni robbantással bányásszák, termelik ki. A robbantott, nagy darabokat „letörik”, durván 7 centiméteres darabokra, hogy az a szállító szalagon mozgatható legyen. Ez először előhomogenizáló tárolóba kerül, majd keverik az agyaggal, melynek szilícium mennyiségét tudják beállítani. A nyers keveréket tárolókba előkészítik, mely már majdnem teljesen homogén. A mészkő és agyag aránya 70:30.


A gyártás folyamata:

A látogatást a fűtőanyag tárolónál kezdtük. A fűtőanyagnak majdnem 100 %-át a MOHU által 0,70-es méretűre darabolt szelektív hulladék és a Procter & Gamble gyártási hulladéka adja. Hamu gyakorlatilag nincs, mert bele épül a klinkerbe.

Tovább menve a forgókemence előtt álltunk meg. A forgókemencébe a hőcserélő toronyban, ciklonokon keresztül érkezik le a mészkőliszt, mely 50 fokos hőmérsékletről indul. A toronyban ellenáramú forró levegőt kap alulról, így leérve kb. 900 fokos. A forgókemencében 1450 fokon képződik a klinker, melyhez több mint 2000 fokos lánghőmérséklet szükséges. A keletkező klinker mennyisége ~3000 tonna/nap. A forgókemencén lassan, kb. 20 perc alatt megy végig a keverék, mely a végén már folyékony mészkő. Ez áthalad egy rostélyos hűtőn, ahol hideg levegőt fújnak rá, és a hőmérséklete 150 fokosra csökken.

Vezérlőközpont: a gyártási folyamat teljesen automatizált. A vezérlőben minden folyamatot figyelemmel kísérnek és ellenőriznek. A kemence hőmérséklete is folyamatos ellenőrzés alatt áll hőkamerával és fal szkennerrel. A vezérlő helyiség mellett van a központi laboratórium, ahová minden gyártási folyamatból vesznek mintát. A mintavétel is automatizált és csőpostával érkezik a zárt labor térbe. (A vezérlőközpontban kb. 3-4 fő dolgozik egyidejűleg.)

Az utolsó állomás a golyósmalom volt. Itt őrölik a klinkert gipsszel és egyéb adalékanyagokkal liszt finomságúra. A malom két kamrás. 300 tonna acél öntvény golyó van benne. A szerkezet 100 tonna és a váz további 100 tonna. A malom beépített teljesítménye 5400 kW.  A két kamrában különböző méretűek a golyók, így lesz egyre finomabb az anyag. A nagyon finom port ventilátor szívja ki. A golyókat a kopás miatt minden évben újra osztályozzák és cserélik.

A váci gyárban 7 féle cement készül. A klinker-tartalomtól és adalékanyag tartalomtól függően ezek különböző minőségi osztályba sorolt portlandcementek, kohósalakcementek, kohósalak-portlandcement, mészkő-portlandcement, vagy kompozit-portlandcement. A kész terméket végül nagy mennyiség esetén ömlesztett formában, tartálykocsikban szállítják a felhasználási helyszínre vagy zsákos formában értékesítik.

Az épületekről elhangzott, hogy melyek az „eredetiek” 2003-ban épült csúszózsalus technológiával a klinkersiló, 2020-ban a másodlagos tüzelőanyag tároló.

A közelmúltig Dunaújvárosból jött a granulált kohósalak, de ma már Ausztriából kell venni. Pernye Visontáról.

A vasúti és vízi szállítás gazdaságtalan, ezért régóta nem szállítanak ezeken a módokon.

Galéria

Kategóriák

Hírek

Beküldte

Téglás Zsófia | 2024-03-19 14:09