A februári kamarai ülésünk egy kiállítás megnyitójához kapcsolódott. A BME Urbanisztika tanszék negyedéves hallgatói az előző félévben váci helyszínekre kiadott tervezési feladatokkal foglalkoztak. A félév lezárását követően a Váci Madách Imre Művelődési Központban állíthatták ki a terveiket. A kiállítás 2024. február 29-ig tekinthető meg.
A tárgy témáját a tanszék az alábbiakban fogalmazta meg:
„2023-ban a specializációs projekttárgyban a Duna partján fekvő VÁC város helyi identitásával, fejlesztési lehetőségeivel és fenntartható jövőképével foglalkozunk. A Specializációs Projekttárgyban az Urbanisztika Tanszék városi léptékű vizsgálatokon alapuló tervezési módszertanával dolgozunk, melynek célja egy összefüggő városi környezet komplex környezetalakítása. A félév helyszíne VÁC építészeti örökségekben különösen gazdag történeti belvárosa mellett húzódó DUNA-PARTI SZAKASZ melynek integrálása a város életébe a feladat elsődleges célja, városépítészeti koncepciók, akciótervek, majd arra épülő épülettervek megalkotásával. A váci kultúrtájban a helyi kulturális örökség elemeit fogjuk feltérképezni, majd csoportos munkával olyan fejlesztési stratégiákat, táji léptékű koncepciókat alkotunk, ahol a település identitásához, élhetőségéhez és fenntartható szabadidős térhasználatához is hozzá tudunk járulni. A félév végén egyéni munkával ezen koncepciók egyes elemeinek építészeti koncepciótervei is elkészülnek egyéni feladatként.”
A kiállításon 50 hallgató munkáját tekinthették meg az érdeklődők. A tablókon többek között a Duna-partra, a Ligetbe, a Vár területére tervezett közösségi épületekkel találkozhattunk, melyeket elsősorban a fiataloknak, mint célközönségnek terveztek, illetve a gyalogos és kerékpáros közlekedési módhoz kapcsolódtak. De szerepelt a tablókon a Széchenyi utcában kialakított új városközpont, a barnamezős területet fejlesztését célzó vidámpark ötlete is, illetve foglalkoztak a hallgatók a vasút által kettészelt város intenzívebb összekapcsolásának lehetőségével is.
A kiállítás megnyitójához egy szakmai beszélgetés is kapcsolódott. A beszélgetés résztvevői Szabó Árpád DLA egyetemi docens, tanszékvezető és Taskovics Andrea városi főépítész voltak. A moderátori feladatokat a helyi építészcsoport képviseletében Szabó László okl. építészmérnök látta el, aki a jelenlévők beszélgetésbe való bevonásától is gondoskodott.
A tervezést a hallgatók a várossal kapcsolatos hívószavak mentén kezdték meg, úgymint „növekvő kisváros, katolikus Vác, barokk város, iskolaváros, stb.” A tanszékvezető elmondta, hogy fontosnak tartják, hogy az építészhallgatók a városi szövetebe integráltan tanuljanak meg tervezni, a belső erőforrásokra, a városi identitásra építve.
A beszélgetésben szó esett az építészek környezetalakító felelősségéről, a városi érdekek megfogalmazásának fontosságáról, a fejlesztési tervek aktualizálásának, a város terei hatékony felhasználásának szükségességéről is.
Vác, 2023. február
© 2025. Pest vármegyei Építész Kamara | pmek.hu Kapcsolat Adatvédelmi nyilatkozat